Dnes je pondelok, 24.január 2022, meniny má: Timotej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mesto kúpi 90 nových autobusov

december 20, 2016 - 09:25
Hudobnú rozprávku pre deti, najkrajšie operné árie, slovenskú klasiku i vášnivú Carmen ponúka v posledný deň roka Slovenské národné divadlo
Foto: 

Veselo sa rozlúčiť so starý rokom a privítať rok nový sa dá aj v Slovenskom národnom divadle (SND). Tradičný divadelný Silvester v SND ponúka tento rok až šesť predstavení. Prvé z nich, hudobná rozprávka Mechúrik - Koščúrik je na programe v novej budove národného divadla na Pribinovej ulici v Bratislave už o 11:00. Program pokračuje o 16:00 Silvestrovským koncertom v opere a po ňom operetou Netopier. V historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v centre hlavného mesta sú na programe dve uvedenia Carmen á la Gypsy Devils a Činohra pozýva na inscenáciu Bál - na motívy poviedok Boženy Slančíkovej - Timravy. Informuje o tom divadlo na svojej webstránke http://www.snd.sk/.
Silvestrovský koncert, ktorý sa začne v novej budove SND o 16:00, sľubuje zmes známych hudobných čísiel z diel Mozarta, Rossiniho, Donizettiho, Verdiho, Bizeta, Offenbacha, Straussa či Lehára. Nebude chýbať napríklad ária Figara z opery Barbier zo Sevilly, Toreádora z Carmen či Vojvodu z opery Rigoletto. Spomínané a ďalšie známe árie si publikum vypočuje v podaní operných sólistov - Jolany Fogašovej, Terézie Kružliakovej, Ľudovíta Ludhu a Daniela Čapkoviča, pod taktovkou šéfdirigenta Opery SND Rastislava Štúra.
Tých, ktorí si 31. decembra odložia návštevu SND na neskôr, privíta od 19:00 opereta od kráľa viedenských valčíkov Johanna Straussa ml. "Jeho opereta Netopier patrí tradične na silvestrovské javiská popredných svetových operných scén. Nebude to inak ani v Bratislave. Netopier osloví rafinovanosťou zápletiek i kostýmov, humorom a blahosklonným nadhľadom, a pravdaže, podmanivými melódiami v rytme tanca," avizuje národné divadlo v tlačovej správe. Diváci sa môžu tešiť na spevácke výkony Jakuba Pustinu, Adriany Kohútkovej, Jána Gallu, Denisy Šlepkovskej a ďalších. Opereta je naštudovaná v nemeckom jazyku so slovenskými titulkami, hovorené slovo je v slovenčine. Spev preruší aj vstup známej postavy Froscha, tentoraz v podaní herca a moderátora Petra Marcina. To všetko pod taktovkou Dušana Štefánka.
Veľa vášní a energie sľubuje silvestrovský program v historickej budove SND. O 17:00 a 20:00 je tu na programe Carmen v novom šate. Predstavenie Carmen á la Gypsy Devils sľubuje romantické melódie Georgesa Bizeta v úprave Ernesta Šarköziho, vedúcej osobnosti orchestra Cigánski diabli. "Orchester Cigánski diabli, jeden z najlepších orchestrov v kategórii etno a world music na svete, sprevádza sólistov Baletu SND a tanečníkov zoskupenia Credance," dodáva v tlačovej správe k silvestrovskému programu SND.

- - Inzercia - -