Dnes je utorok, 30.november 2021, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

A v novom roku už nebudem…

január 18, 2017 - 19:03
Nový rok tradične prináša výzvy v podobe novoročných predsavzatí. Práve toto obdobie považujeme za príležitosť na uskutočnenie veľkých životných zmien. Čítajte ďalej a zistite, čo si želáme najčastejšie.
Foto: 

…vyjedať v noci chladničku

Chudnutie a zdravý životný štýl vedú rebríček predsavzatí. Aj keď si tento záväzok dávajú väčšinou ženy, neobchádza ani  mužov. Medzi hlavné dôvody patria zvýšenie príťažlivosti pre opačné pohlavie, zdravotné problémy, ale aj nespokojnosť so zaužívaným životným štýlom.

Aby bol aj váš boj s nadbytočnými kilami víťazný a neskončil už vo februári, poriadne sa prichystajte. Príprava by mala zahŕňať psychickú aj fyzickú stránku. Proces chudnutia si vždy rozdeľte na dve fázy. Prvá, vzdelávacia časť, zahŕňa štúdium materiálov, ktoré vám pomôžu pochopiť fungovanie metabolizmu vášho tela. V druhej fáze sa zamerajte na uplatňovanie získaných vedomostí v praxi, čiže chudnutie. Rovnako dôležitá je pritom strava aj pohyb, preto nepodceňujte ani jedno.

Ľudia si však často a bez akýchkoľvek informácií vyberú diétu, ktorá pre nich nie je vhodná. Takáto nedbanlivosť môže spôsobiť zažívacie ťažkosti, ktoré vás od chudnutia zaručene odradia. Dobrým riešením je rada dietológa, prípadne športového trénera, ktorý pre vás vytvorí jedálny lístok a tréningový plán na mieru. Pamätajte, že pri zmene životného štýlu sa vypláca najmä rozum a systém.

…fajčiť dve krabičky denne

Kým chudnutie si vyžaduje pomalý nástup a systematické kroky, s fajčením je lepšie prestať nárazovo. Nech je túžba po cigarete akokoľvek veľká, majte vždy na pamäti dôvody, pre ktoré chcete s fajčením prestať. Budú vás motivovať a zaväzovať v plnení tohto cieľa.

Ak sa vám s nikotínom nepodarí skoncovať na prvýkrát, nezúfajte. Podľa štatistík človek prestane definitívne fajčiť v priemere až na štvrtý pokus. Jedným dychom treba dodať, že každý sme iný, preto niekto prestane okamžite a iný zasa neskôr. Hlavne vydržte.

Pomocnú ruku pri skoncovaní s fajčením vám určite podá váš lekár. Veľa sa dozviete aj na internete. Čítajte diskusné fóra alebo odborné články. Natrafíte tu na silných fajčiarov a ich príbehy, ktoré môžu motivovať tým správnym spôsobom.

Ak vás nepresvedčilo vlastné zdravie, zaručenou motiváciou ostávajú peniaze. Prerátajte si, koľko ste za posledný rok minuli za cigarety. Za tú sumu by ste mohli pozvať celú rodinu na výlet alebo si kúpiť nový televízor.

…požičiavať si stovku pred výplatou

Zamyslenie sa, aký bol minulý rok, nás neobíde ani v súvislosti s peniazmi. Ak ste (nielen) pred koncom roka v dlhoch, s plnou vážnosťou prehodnoťte svoje výdavky.

Peniaze, ktoré vám prídu na účet, nemusia hneď nenávratne zmiznúť. Odložte si napríklad 15 eur z každej výplaty a všímajte si, či vám na konci mesiaca skutočne chýbajú, alebo ste ich míňali len preto, že boli k dispozícii. Tieto sumy si väčšinou ani nevšimnete. Ak je váš rozpočet mierne vyšší, môžete sumu sporenia postupne zvyšovať. Na konci roka budete príjemne prekvapený, koľko ste dokázali nasporiť.

Ak však nedokážete výdavky dokonale kontrolovať, využite sporenie alebo poistenie či už rizikové, kapitálové, dôchodkové alebo investičné. Často sa zaoberáme  prítomnosťou a plánujeme si len blízku budúcnosť. Všetky výdavky prispôsobujeme svojmu aktuálnemu finančnému príjmu, pár euro sporíme na životných poistkách deťom a pre seba v bankách na „horšie časy“. A keď nastane vážna situácia v rodine, peniaze určené na “horšie časy“ použijeme. Na účte ostane koľkokrát len povinný minimálny zostatok. Až vtedy sa obvykle zamyslíme, či neexistuje aj iné riešenie, a čo vlastne budem robiť v prípade choroby, úrazu, operácie nabudúce? Ako to budem riešiť v dôchodku? Z čoho budeme platiť lieky, bežné nákupy a nečakané výdavky? 

Práceneschopnosť a strata zamestnania sú tiež životné situácie, ktoré výrazne ovplyvňujú kvalitu bežného života a je dobré sa na ne pripraviť. Každý chýbajúci príjem môže otriasť rodinným rozpočtom. Je preto dobré byť aj na tieto životné nepríjemnosti pripravený napríklad poistením Moja budúcnosť od Kooperativy. Môžete tak finančne zabezpečiť seba aj svojich blízkych pre prípad úrazu, smrti, pobytu v nemocnici alebo dlhodobej práceneschopnosti. Ak napríklad v dôsledku choroby alebo úrazu počas doby platenia poistného zostanete práceneschopný, Kooperativa vám vráti časť zaplateného poistného. V prípade, že počas poistky prídete o zamestnanie, máte možnosť požiadať o tzv. premostenie príjmu a poisťovňa vám bude mesačne vyplácať časť z rezervy počas 12 mesiacov. Po uplynutí dohodnutej doby poistenia si môžete zvoliť jednu z piatich  možností výplaty peňazí formou doživotného dôchodku alebo o jednorazové vyplatenie zhodnotených financií. V prípade smrti poisteného sú peniaze vyplatené pozostalým.

…ležať každý večer pred telkou

Medzi časté predsavzatia patria aj túžba naučiť sa cudzí jazyk, či cestovanie a spoznávanie iných kultúr. Na novoročné ciele však často zabudneme skôr, než sa ich pokúsime zrealizovať. Preto je dobré konať rýchlo.

Pred koncom „starého roka” si urobte prehľad možností, ako sa dajú vaše ciele dosiahnuť. Vyhľadajte dostupné jazykové kurzy a školenia, kúpte si kvalitnú literatúru, alebo sa zapojte do webinárov. Pre osvojenie si cudzieho jazyka perfektne pomôžu aj youtube videá, v ktorých často nájdete užitočné informácie úplne zadarmo.

Nezabudnite, že splnené ciele potešia vás a vaša pohoda ovplyvňuje aj váš pracovný výkon. S novou energiou prichádzajú aj možnosti kariérneho rastu prípadne si vylepšeným životopisom otvoríte dvere novým pracovným príležitostiam.

 

- - Inzercia - -