Dnes je pondelok, 23.máj 2022, meniny má: Želmíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Alena Heribanová: Takto bude tráviť Vianoce!

december 21, 2017 - 13:09
S riaditeľkou slovenského inštitútu vo Viedni ALENOU HERIBANOVOU sme sa spoločne stretli na poslednom tohtoročnom Exkluzívnom VIP Clube v Zlatých kúpeľoch Royal Palace Turčianske Teplice. Aj napriek udalostiam z posledných mesiacov vyzerala, ako sme už zvyknutí, spokojne a rozžiarene. Pri tejto príležitosti sme ju teda oslovili a zistili, ako budú vyzerať jej tohtoročné Vianočné sviatky aj to, ako to u nej doma počas nich vyzerá.
Foto: 
Ramon Leško

Pani Heribanová, ako budú vyzerať Vaše tohtoročné Vianočné sviatky?

Plánujem ich tráviť v kruhu rodiny. Ako sa to všetko nakoniec zoskupí, neviem. Sme veľká rodina, ešte stále žijú moji rodičia, 92-ročný otec, 84-ročná mama. Je úžasné, že sú ešte takí svieži a tešia sa na tie sviatky. Obe dcéry sú vydaté, majú vlastné deti. Sme jednoducho veľká rodina a ako sa to preskupí, naozaj nevieme. Jediné, čo viem, že určite budeme pokope.

Ste počas Vianoc typická "žienka domáca"? Varíte, pečiete...?

Áno, samozrejme. Milujem to a každý rok som sa ohromne tešila na to, že kapor bude plávať vo vani a potom ho budem piecť na víne a kmíne, ako to vždy robievala moja mama a babka, a že pripravím taký istý zemiakový šalát, aký som jedávala doma u babičky. Verím, že aj moje dcéry si to prenesú do svojich domácností a zachovajú tieto tradície, lebo sú krásne.

Ako vyzerá Váš štedrovečerný stôl? 

Orechy, jablká... Máme na ňom všetko, čo sa u nás urodí. Nepatrím medzi tých, ktorí musia mať všetko, čo je v hypermarketoch. Stačí mi, ak je to pestré, ale zasa typicky vianočné. Samozrejme u nás nechýba typické menu. Kapustnica, zemiakovy šalát, kapor, makové a orechové koláče. Také gazdovské... Vianoce sú pre mňa rustikálny sviatok.

Keď sme pri tých koláčoch, rada pečiete?

Ja pečiem vždy a tento rok sme už dokonca piekli. Tamarka, malá dvojročná Emilka, Babsy s trojmesačnou Izabelkou v šatke. Pustili sme si vianočné piesne, tancovali sme a zároveň sme vykrajovali a lepili koláíčiky. Celý večer sme sa zabávali. Malá Izabelka sa smiala, bola úplne blažená, tá atmosféra jej zrejme zašla pod kožu.

Je obdivuhodné, že popri Vašej práci máte čas aj na pečenie a je to pre Vás aj istý spôsob oddychu. Ako ešte zvyknete tráviť voľný čas?

Tým, že tam žijem sama, po práci si večer organizujem svoj čas s kolegami z inštitútu, so známymi. Tiež si idem zacvičiť, zaplávať, na jógu, pilates, chodievam si pozrieť predstavenia do štátnej opery vo Viedni, či divadiel. Nie je to o tom, že robím 24 hodín. Keď skončím v práci a nemáme svoje podujatia, idem relaxovať. Zdá sa, že to funguje celkom dobre lebo sa necítim natoľko vyčerpaná.

Zaujíma ma, chodíte počas Vianoc aj na polnočné omše?

Kedysi som chodievala, ale priznám sa, že teraz už nevydržím. Tento rok však možno pôjdem.

Aký darček Vás vie najviac potešiť? 

Úprimný. Nemám rada vysávače, mixéry, úžitkové veci. Ale ak sa niekto potrápi a porozmýšľa, čo mám rada a čo by sa mi páčilo, vymyslí niečo originálne, hoci je to aj maličkosť alebo ručná práca, ohromne ma to poteší.

- - Inzercia - -