Dnes je pondelok, 23.máj 2022, meniny má: Želmíra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Historický moment - Slovensko má prvú prezidentku

marec 31, 2019 - 03:39
„Prijímam tento výsledok s veľkou pokorou a pocitom obrovskej zodpovednosti,“ to boli prvé slová Zuzany Čaputovej, v momente, keď už bolo jasné, sa stala víťazkou prezidentských volieb.
Foto: 
Ivan Medveď

Počas celej volebnej noci prichádzali do jej štábu mnohé osobnosti z nášho kultúrneho  života, aby jej zagratulovali a vyjadrili podporu. Popri Zuzane Fialovej, ktorá pri pohľade na stúpajúce grafy jej favoritky netajila nadšenie, tu nechýbali ani jej kolegovia Henrieta Mickovičová, Richard Stanke, či Mikuláš Huba. Ten na otázku či si myslí, že Slovensko sa môže zmeniť mávnutím čarovného prútika odpovedal: „Síce na zázraky neverím, ale som presvedčený, že tým prútikom treba začať švihať. Určite, že k zmene nedôjde z noci do rána, ale je dôležité, aby ten prútik držal v rukách niekto, komu spoločnosť dôveruje a to sa práve stalo.“  Zuzanu Čaputovú prišiel pozdraviť aj český hudobník Michael Kocáb a pri tej príležitosti zložil našej krajine kompliment: „Vaša republika sa stala príkladom toho, že kampaň sa dá viesť maximálne slušným a kultúrnym spôsobom. Môžete byť príkladom pre všetky okolité krajiny.  Slovensko má veľký dar a nám, vaším západným susedom ste uštedrili skutočnú lekciu.“

collage_1.jpg

Historický moment - Slovensko má prvú prezidentku
Foto: 
Ivan Medveď

Samozrejme, že nechýbal ani Róbert Mistrík, ktorý vyjadril presvedčenie, že naša krajina skutočne potrebuje zmenu a výsledok volieb označil za veľkú šancu pre Slovensko.

Galantne sa zachoval aj jej protikandidát, Maroš Šefčovič. Keď už bolo o víťazstve rozhodnuté, telefonicky pogratuloval novej prezidentke a poslal jej kyticu kvetín.

collage_2.jpg

Historický moment - Slovensko má prvú prezidentku
Foto: 
Ivan Medveď

V skorých ranných hodinách predstúpila Zuzana Čaputová pred novinárom. Na tvári sa jej zračila únava, ale aj radostné dojatie nad dosiahnutým  výsledkom. „Ďakujem vám všetkým, že ste boli so mnou a sľubujem vám, že ja budem s vami. Budem so všetkým  tými, ktorí mi dali hlas, ale budem aj s vami, ktorých dôveru som si zatiaľ nezískala a budem sa o ňu uchádzať pri výkone svojho mandátu.“

prezidentka_caputova_-_026.jpg

Historický moment - Slovensko má prvú prezidentku
Foto: 
Ivan Medveď

prezidentka_caputova_-_025.jpg

Historický moment - Slovensko má prvú prezidentku
Foto: 
Ivan Medveď

prezidentka_caputova_-_030.jpg

Historický moment - Slovensko má prvú prezidentku
Foto: 
Ivan Medveď

Kto je Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová sa narodila 21. júna 1973 v Pezinku. Po skončení práva sa venovala rozvoju miestnych komunít a aj týraným, zneužívaným a zanedbávaným deťom. Potom prešla do občianskeho združenia EQ Klub, kde pracovala ako projektová manažérka. V rokoch 2005 až 2010 vykonávala koncipientsku prax u niekoľkých advokátov, okrem iných aj u známeho advokáta Tomáša Kamenca.

Práca pre Via Iuris

Šestnásť rokov – od roku 2001 do 2017 spolupracovala s občianskym združením Via Iuris, kde ako advokátka zastupovala ľudí z celého Slovenska v rôznych právnych sporoch, najmä proti štátu a expanzívnym investorom. Venovala sa aj analýzam a legislatíve v oblasti fungovania orgánov verejnej moci, najmä súdom, polícii a prokuratúre, tiež zodpovednosti verejných činiteľov a nakladaniu s vereným majetkom.

Štrnásťročný boj o skládku

Meno Zuzana Čaputová zarezonovalo na celom Slovensku počas kauzy pezinská skládka. O spore, keď v meste chceli zriadiť ďalšiu skládku veľkú ako jedenásť futbalových ihrísk a hlbokú ako štvorposchodová bytovka, informovali všetky médiá. Zuzana Čaputová sa stala právničkou občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta a kauza sa ťahala celých štrnásť rokov. Do povedomia širokej verejnosti sa tak dostala ako bojovníčka za ochranu životného prostredia a zdravia ľudí. Vytrvalý boj, počas ktorého vystupovala ako žalobca i advokátka a obrátila sa aj na Európsku úniu, bol úspešný. Najvyšší súd SR v roku 2013 rozhodol, že povolenie na novú skládku bolo vydané nezákonne. Tento verdikt nasledoval potom, čo Súdny dvor Európskej únie potvrdil, že verejnosť má právo zúčastňovať sa na rozhodovaní v záležitostiach, ktoré ovplyvňujú životné prostredie. Súdny dvor EÚ zároveň vďaka tejto kauze spresnil viaceré dovtedy sporné právne otázky, ktoré sú dnes záväzné pre celú Európsku úniu. Za líderstvo v kauze pezinská skládka bola Čaputová v roku 2016  ocenená prestížnou Goldmanovou enviromentálnou cenou. Laureátov tejto ceny vyberá medzinárodná porota a experti z celého sveta za prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Toto ocenenie je prirovnávané k Nobelovej cene v  environmentálnej oblasti. Zuzana Čaputová boj proti skládke označila za boj bežných ľudí proti presile vládnej moci.

Do politiky najprv nechcela

V decembri 2017 vstúpila do Progresívneho Slovenska – do novej mimoparlamentnej politickej strany, kde ju vlani v januári zvolili za podpredsedníčku. Keď postúpila do druhého kola prezidentských volieb, vzdala sa tohto postu. Koncom marca tohto roku ju na vlastnú žiadosť vyradili zo zoznamu advokátov. Zdôvodnila to tým, že nemá čas sa venovať advokácii a aj v prípade nezvolenia sa chce venovať politickej činnosti. Vyškrtnutie zo zoznamu advokátov sa považuje za výnimočný krok. Advokáti, ktorí vstupujú do verejných funkcií, väčšinou požiadajú o pozastavenie činnosti advokáta.

Tlak na svadbu odmieta

Zuzana Čaputová je rozvedená. Z manželstva má dve dcéry. Staršia bude mať v máji 18 rokov, mladšia, o ktorej mama vraví, že je veľmi politicky zbehlá, má 15 rokov. Jej súčasným partnerom je hudobník, fotograf a textár Peter Konečný. 

- - Inzercia - -