Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nechceme dieťaťu ublížiť, ale ....

apríl 25, 2020 - 08:11
Do redakcie nám prišla otázka, ktorá odráža aktuálnu situáciu v mnohých rodinách, kde sa rodičia o svoje dieťa po rozchode starajú „na striedačku“.
Foto: 

“Máme deti v striedavej starostlivosti. Bývalý manžel sa nechce so mnou dohodnúť - trvá na tom, že deti budú načas pandémie u neho, aby som ich ja neohrozila. Pritom nemá žiadny dôvod pochybovať, že sa o ne nepostarám tak, aby boli v bezpečí. Na čo máme v tejto situácii právo, nárok? Musí manžel rešpektovať rozhodnutie súdu aj v tejto situácii? Mám obavy, že túto situáciu využíva vo svoj prospech, nie v prospech detí a dodržiavania dohôd.”  

Radí psychologička Katarína Hatráková: 

Pozrime sa na situáciu z pohľadu paragrafov. Napriek vyjadreniu pani detskej ombudsmanky, ktoré následne revidovala, keďže zdravie detí je prvoradé, neodporúča sa, aby sa striedali, vyšlo následne niekoľko stanovísk MS SR a VOP, kde je jednoznačne potvrdené, že aj v čase trvania pandémie je za dodržania všetkých hygienických pokynov dôležité dodržiavať právoplatné rozhodnutie súdu a deti si striedať, ak tak bolo rozhodnuté. Je to samozrejme dôležité aj preto, lebo deti majú právo na oboch rodičov. 

Toľko právna rovina. Problém je ale inde. Ako je však možné, že rodičia, ktorí majú deti v SOS komunikujú tak zle, až má jeden z partnerov – manželka -  pocit, že „bývalý manžel sa so mnou nechce dohodnúť“ a „využíva túto situáciu vo svoj prospech, nie v prospech detí“. 

Porozchodová, porozvodová starostlivosť by mala byť o deťoch a pre deti, nie pre rodičov. Ak má byť striedavá starostlivosť funkčná a dobrá pre deti je dôležité, aby svety, ktoré deti striedajú fungovali približne rovnako, aby deti nestriedali vesmíry. A teda rozhovor medzi rodičmi, vymieňanie stanovísk, postojov musí – aj keď prejde konfliktnou fázou – smerovať ku konsenzu. Ak to tak nie je, je potrebné predovšetkým kvôli deťom začať pracovať na ozdravení komunikácie rodičov. Je to dôležité preto,  lebo keď je táto narušená, patologizuje to aj vzťah detí k rodičom. Rodičia, medzi ktorými nepanuje aspoň kamarátsky, rešpektujúci vzťah nie sú schopní podpory druhého rodiča v živote dieťaťa. Lenže ono patrí obom, rastie zoboch, ak sa v živote dostane do situácie, kde si musí jedného z rodičov vyberať, dokonca, kde jeden druhého potierajú. Tým akoby dieťa strácalo časť seba... 

Takže Uznesenie treba rešpektovať, na druhej strane by bolo fajn, keby rodičia vyhľadali odbornú pomoc a na párových stretnutiach by pracovali na svojom rodičovskom vzťahu, ak chcú naozaj naplniť to, čo mnohí rodičia deklarujú – že nechcú svojmu dieťaťu ublížiť... 

PhDr. Katarína Hatráková, psychologička, zaoberá sa predmanželskými a manželskými vzťahmi, spolupracuje s Ligou za duševné zdravie, je členkou Slovenskej adlerovskej spoločnosti a Asociácie manželských a rodinných poradcov.

 

- - Inzercia - -