Dnes je pondelok, 23.máj 2022, meniny má: Želmíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Letné športy vhodné pre vaše kĺby

máj 30, 2020 - 14:00
S príchodom teplého počasia a prvých skoro letných dní prichádza aj chuť začať športovať. Pokiaľ sa však aktívnemu športovaniu nevenujete celoročne, je dôležité si uvedomiť, že nie každá fyzická aktivita je pre telo a predovšetkým kĺby vhodná. Viete, ktoré letné športy sú najlepšie, pretože pri nich šetríte svoje kĺby?
Foto: 

Cyklistika pre všetkých

Ideálnou fyzickou aktivitou pre osoby s problémovými kĺbmi alebo ľudí  s nadváhou, ktorí so športom práve začínajú, je práve jazda na bicykli. Cyklistika je lacným, časovo flexibilným a na rekreačnej úrovni nenáročným športom, ktorý nezaťažuje kĺby a môžu sa jej preto venovať v podstate všetci. Pri šliapaní do pedálov  totižto človek nezapája celú telesnú váhu a na kĺby sa vyvíja ďaleko menší tlak ako pri iných športoch. Skvelou alternatívou ku bicyklu je tiež kolobežka. Na rozdiel od bicyklovania ponúka kolobežka široké spektrum pohybov a štýlov jazdy, ktoré si kolobežkár prispôsobí svojim potrebám.

Chôdza nie len po horách

Chôdza je pre človeka tým najprirodzenejším pohybom. Výhodou tejto fyzickej aktivity je, že k nej nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie. Zároveň pri chôdzi nedochádza k žiadnym prudkým nárazom a kĺby tak zaťažujete len v primeranej miere. Pokiaľ chôdzu budete realizovať na horách, potom vaše telo dostane aj pridanú hodnotu vo forme prevetrania pľúc. Behom prechádzky vo vyššej nadmorskej výške spálite množstvo kalórii, precvičíte svaly nôh, sedacieho svalstva a navyše si perfektne prečistíte hlavu.

Plávaním k dokonalej postave

Plávanie je jedna z najideálnejších aktivít pre formovanie postavy a zapojenie všetkých svalových skupín. V bazéne totiž posilňujete svaly chrbta, brucha, zadku, hrudníka aj nôh (predovšetkým svaly na vnútornej strane stehien). Vďaka nadnášaniu vodou sa vyhnete preťažovaniu kĺbov, a to dokonca aj vtedy, pokiaľ trpíte nadváhou. Dôležité je si však dávať pozor na správne prevedenie plaveckého štýlu, nech zbytočne nenamáhate krčnú chrbticu.

kolagen

Touto cestou radšej nie

V prípade problémov s bolesťami chrbta či kĺbov je doporučené vyhýbať sa športom, ktoré sú spojené s vyššou a nárazovou záťažou (rýchle a náhle pohyby). Medzi také športy patrí napríklad tenis, ale aj golf. Pokiaľ sa športu nevenujete pravidelne, nie je dobre začínať s aktivitami, pri ktorých si nemôžete zvoliť vlastné tempo a tiež tým, pri ktorých hrozí vyššia miera rizika úrazu a pádu. Pre sezónnych športovcov sa tak neodporúča volejbal ani futbal.

kĺby

Kĺbová výživa nielen pre športovcov

Pokiaľ máte problémy s kĺbmi, ale športových aktivít sa nechcete vzdať, odporúčame užívať kĺbovú výživu. Medzi tie najobľúbenejšie patrí Priessnitz® Starostlivosť o kĺby s kolagénmi a boswélliou, ktorá vychádza z tradičných receptúr a zároveň je doplnená o najnovšie vedecké poznatky. Výnimočný je tento doplnok stravy tým, že obsahuje tri typy kolagénov. Okrem hydrolyzovaných kolagénov typu I a II je táto špeciálna starostlivosť obohatená tiež o kolagén natívny, ktorý si zachová svoju prírodnú podobu. V neposlednom rade je v prípravku tiež nie menej dôležitý extrakt z boswéllie, ktorý prispieva k podpore hybnosti a pružnosti kĺbov a priaznivo pôsobí aj pri zvýšenej záťaži kĺbov, svalov a kostí.

- - Inzercia - -