Dnes je pondelok, 24.január 2022, meniny má: Timotej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Antikoncepcia „ušitá“ pre modernú ženu

október 22, 2020 - 15:14
Žena dnes rieši deti, manžela, prácu, seba... Žije v kolotoči, ktorý sa každé ráno roztočí a spomalí sa až neskoro večer... Našťastie, tento rytmus dokáže kopírovať aj hormonálna antikoncepcia, ktorá nechráni len pred neželaným počatím, ale sa stará aj o ženské zdravie.
Foto: 

ANTIKONCEPCIA

V Európe je najužívanejšou formou antikoncepcie tabletková. Napriek tomu jestále stigmatizovaná a mnoho žien sa jej vyhýba. Moderná medicína však prináša vylepšenia, aby vyhovela špecifickým požiadavkám žien.

PÔSOBÍ AJ PREVENTÍVNE

Hormonálna antikoncepcia predstavuje pre ženu okrem ochrany pred otehotnením aj mnoho iných prínosov. „V určitých prípadoch sa predpisuje pri liečbe endometriózy, možno s ňou riešiť poruchy menštruačného cyklu, akým je napríklad silné a časté krvácanie, ktoré spôsobuje chudokrvnosť a je typické pre mladé dievčatá alebo naopak pre ženy v menopauze,“ vysvetľuje gynekológ doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. Možno ňou zmierniť aj príznaky predmenštruačného syndrómu, akými sú bolesti hlavy, v panvovej oblasti, napätie v prsiach či zmeny nálad. Za benefit možno považovať i lepšie plánovanie menštruácie v závislosti od dávkovacieho režimu antikoncepcie. „Je známe, že hormonálna antikoncepcia pôsobí preventívne proti závažným chorobám ako rakovina vaječníkov, maternicovej sliznice, proti niektorým nezhubným nádorom prsníkov a určitým typom cýst na vaječníkoch a prsiach. Štúdie dokazujú, že u žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, je výrazne nižší výskyt...

Celý článok nájdete v najnovšóm čísle mesačníka Slovenka zdravie rodiny!

- - Inzercia - -