Dnes je pondelok, 23.máj 2022, meniny má: Želmíra
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mária Antoinetta: Kráľovná a módna ikona v dvadsiatich rokoch. Zvolila odievanie ako politickú stratégiu

január 06, 2022 - 08:30
Nemala priateľov a dlho ani deti. Nepriateľský francúzsky dvor nedôverčivo sledoval každý jej krok. Aby pozdvihla svoju prestíž a na dvore vôbec prežila, zvolila odievanie ako stratégiu. Jeden šľachtic raz nesúhlasne poznamenal, že zapríčinila „skutočnú revolúciu v móde.“
Foto: 
Sony pictures

Mladá habsburská princezná Mária Antoinetta, dcéra panovníčky Márie Terézie, sa ešte ako dieťa stala manželkou francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI.  Zabezpečila tak mier medzi krajinami. V pätnástich rokoch sa tak ocitá po boku tichého utiahnutého manžela v barokovom bludisku Versailles. Nevedomky je zatiahnutá do európskej politiky a medzinárodných intríg. V devätnástich rokoch sa stáva francúzskou kráľovnou a žije život na vrchole luxusu, čím pomaly, ale isto, rabuje štátnu pokladnicu na úkor hladujúceho francúzskeho ľudu. V dvadsiatich rokoch sa stáva legendou. Módnou ikonou.

„Ak jazdíš ako muž, oblečená ako muž, musím ti povedať, že je to veľmi zlé a nebezpečné na plodenie detí“, vystríhala mladú kráľovnú jej matka. Pri korunovácii jej manžela za francúzskeho kráľa, všetci pozerali len na Máriin nový účes. Vysoko napudrované vlasy boli zavŕšené bielymi pštrosími perami. Kráľovský dvor ju čoskoro začal napodobňovať a jej ikonický štýl sa rýchlo rozšíril do celého Francúzska. Škandalózne odmietala pevný korzet. Na jazdu na koni nosila pánske nohavice a jazdecký plášť, čo neprichádzalo do úvahy. 

Raz do týždňa navštevovala v Paríži najslávnejšie módne návrhárky. Zaviedla provokatívny módny trend, róbu so živôtikom zdôrazňujúcim poprsie a sukňou odhaľujúcou členky. V druhej polovici 80. rokov Mária už po niekoľkýkrát pobúrila a dourážala francúzsky dvor, keď prijala voľnejšiu anglickú módu. Ako každý jej najnovší módny výstrelok, aj tento najprv zavrhli, no neskôr ho začali kopírovať. 

Mária Antoinetta si svojou extravagantnosťou a originálnosťou získala absolútnu moc. Popri hladujúcom francúzskom obyvateľstve však jej nesmierne drahé šaty začali symbolizovať zradu ľudu. Pred Veľkou francúzskou revolúciou ju s manželom popravili. Na smrť išla v novej bielej košeli, ktorú si tajne schovala. Napriek tomu jej štýl napodobňovali chudobní aj bohatí ešte dlho po jej smrti. A neraz sa ním aj dnes inšpirujú najznámejšie módne domy. 

- - Inzercia - -