Dnes je sobota, 28.máj 2022, meniny má: Viliam
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Viete sa správať ako dáma či džentlmen? 7 pravidiel etikety, ktoré by mal poznať každý z nás

január 09, 2022 - 09:40
Etiketa je súbor pravidiel a noriem správneho spoločenského správania. Niekedy základ slušného chovania na verejnosti, dnes už ojedinelý úkaz. Mnohí z nás pokladajú pravidlá etikety za retro módu, ktorá už v súčasnosti nie je tak dôležitá. Pritom to, ako sa správame, vyzeráme a pôsobíme v spoločnosti, o nás veľa napovie. Zdvorilosť, kultúra reči, kontrola nad emóciami...vedieť sa správať ako pravá dáma či džentlmen nikdy nie je na škodu!
Foto: 
shutterstock

Muž vchádza ako prvý 

Dámy majú prednosť. Nie v tomto prípade. Do reštaurácie či iného podniku by mal vojsť najprv muž, aby ženu symbolicky „chránil“ a preveril bezpečnosť priestoru. 

Platí muž 

Poviete si, že toto pravidlo je už naozaj veľmi zastaralé. Podľa pravidiel etikety by mal však vždy zaplatiť muž. Ak chce zaplatiť za večeru či drink žena, mala by mu dať peniaze až keď podnik opustia. 

Mobil nechajte v kabelke 

Nikdy si nedávajte mobilný telefón na verejnosti na stôl. V dnešnej dobe to môže znieť absurdne, ale mobil na stole pôsobí, že je pre vás dôležitejší, ako vaši spoločníci. Alebo, že vás nudia a vy si kedykoľvek radšej skontrolujete sociálne siete, akoby ste ich mali počúvať. 

Zoberte kabát 

Podľa pravidiel etikety by muž nikdy nemal nosiť žene kabelku. Naopak by vždy v reštaurácii či na kultúrnom podujatí mal vziať žene kabát alebo jej ho podržať, kým sa oblečie. Taktiež by jej mal odsunúť stoličku a usadiť ju ako prvú. 

Povolenie na dotyk 

Samozrejme neplatí, keď idete na rande so svojou dlhoročnou polovičkou. Ak si ale nie ste veľmi blízki, letmé nenápadné dotyky nie sú na mieste. Keď máte chuť ženu chytiť za ruku či ju pobozkať, mali by ste sa jej najprv spýtať. Výnimka môže nastať pri prechádzaní cez cestu alebo vstupovaní do auta, ak jej chcete zo slušnosti pomôcť. 

„Hej ty“ 

Ak na vás na ulici alebo v interiéri niekto hrubo zakričí, napríklad: „Hej ty tam“, či nebodaj na vás zapíska, nemali by ste na to vôbec reagovať. Takéto výstupy sú predsa pod vašu úroveň. 

9 tajomstiev 

Vo všeobecnosti sú v etikete zaužívané témy, o ktorých by sme nemali v spoločnosti hovoriť. Paradoxne sú to témy, o ktorých ľudia hovoria najradšej. Často sa však stávajú terčom klebiet. Vek. Bohatstvo. Rodinné hádky. Zdravotné problémy. Milostné romániky. Náboženstvo. Darčeky. Hanba. Česť. 

- - Inzercia - -