Dnes je pondelok, 23.máj 2022, meniny má: Želmíra
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Spoznajte bližšie laureátky na Slovenku roka 2022. Predstavujeme vám dve dámy z kategórie Biznis a manažment

máj 12, 2022 - 10:00
Byť ženou je úžasné. A byť slovenskou ženou znamená súhru šikovnosti, šarmu, pracovitosti a krásy. To všetko a ešte oveľa viac spĺňajú nominantky 14. ročníka čitateľskej ankety Slovenka roka, ktoré organizuje Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a so Slovenským národným divadlom. Postupne vám ich cez víkendy predstavíme aj v inom ako profesnom svete. Zoznámte sa dnes s kandidátkami z kategórie Biznis a manažment.
Foto: 
Ramon Leško
EVA JURKOVIČOVÁ, finančná riaditeľka a konateľka spoločností Schaeffler Skalica, Schaeffler Kysuce a Schaeffler SlovenskoJe jednou z prvých zamestnancov spoločnosti, stála pri zrode 3 veľkých podnikov na zelenej lúke a už vyše 30 rokov sa podieľa na budovaní a úspechu závodov Schaeffler na Slovensku a v Česku. Spoločnosti, ktorá na Slovensku zamestnáva viac ako osemtisíc ľudí a  je významným dodávateľom v automobilovom a inom priemysle. Je veľkou zástankyňou diverzity na pracovisku a významne prispela k zvýšeniu podielu žien na technických pozíciách. Kolegovia ju poznajú ako vynikajúcu mentorku pod ktorej vedením vyrastá nová generácia talentovaných lídrov. 
Ako najradšej trávite víkendy?

Snažim sa počas víkendu  „dobiť  baterky“  v prírode , tiež  rada  varím   zdravé   jedlá, obľubujem  spoločné   rodinnné stretnutia , spoznávam krásy    a zaujímavosti  okolitých  miest. Sem -tam  nejaká   kultúra ( divadlo, kino).

Ste v kuchyni ako doma, alebo varenie prenecháte iným rodinným príslušníkom?Rada varím -  možno  i tým,  že nevarím tak  často   Snažím  sa variť  zdravo,  ale pritom  chutne, preto častokrát  hladám  v piatok    2-3 hod.  recept, ktorý  by  bol zaujímavý a z aktuálne dostupných čerstvých surovín.

Na čo sa v najbližšej dobe tešíte?

Teším  sa na  každoročnú  májovú  grilovačku  s rodinou  a priateľmi   spojenú  s ochutnávkou  nášho  vína. Minulý  rok  sa z dôvody  Kovidu  nekonala,  o to viac sa všetci tešíme na ňu teraz.

Súčasná situácia u susedov ochromila celú spoločnosť. Čo je pre vás motiváciou v týchto náročných časoch?

Priznám sa,   že  aktuálne som výrazne zredukovala čas, ktorý venujem správam, politickej  situácií. Snažím sa filtrovať  negatívne   správy  a cez podcasty skôr  počúvať  komentáre  nezávislých odborníkov. Motiváciou  pre mňa  sú  príbehy úspešných ľudí, pokroky  vo  vede  alebo príbehy   solidarity,  podpory a empatie  medzi ľuďmi.

jurkovicova.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Chceli by ste niečo odkázať ľuďom čo vám dajú hlas, čitateľom Slovenky, rodine?

V prvom  rade  by  som sa chcela  im  poďakovat  za  sympatie    voči   mojej  osobe,  vyjadrené hlasovaním . Rada   by som  bola inšpiráciou   pre  iné  ženy,  že  usilovnou  prácou  ,  proaktívnym  a pozitívnym prístupom k životu a permanentným vzdelávaním    môžu  byť  úspešné vo  svojich  profesiách a za predpokladu   správneho  nastavenia „ balancu  rodina/kariéra “   budú    zvládať  plniť i  materské povinnosti. 

Ing. KATARÍNA VENGOVÁ, manažérka firmy Vinohradníctvo PAVELKA A SYN. Láska k vinohradom ju viedla k práci v rodinnej vinárskej firme piatej generácie. Na jej podnet vzniklo výnimočné víno pre ženy s názvom ONA a následne aj ON, ktoré sa tešia úspechu. 

Ako najradšej trávite víkendy?

S rodinou, na dvore, rada sa hram s kvetmi, teším sa z nich, ked prosperujú, rastú a kvitnú. Pred krízou sme chodievali na výlety, to som tiež mala rada, alebo chodievame na chatu. Tam je božský kľud.

Ste v kuchyni ako doma, alebo varenie prenecháte iným rodinným príslušníkom?

Kuchyna je moja parketa, resp. varenie. Keď mam pre koho, tak sa vzdy lahsie vari aj s pocitom radosti, že to bude mať kto zjesť. Na oslavy napriklad od rodinných príslušníkov som dostala zákaz meniť menu, pretože sa vsetci nan tesia. Jedná sa o tatarák ten robím ja, manžel má na starosti hrianky. A ako dezert je smotanový – slaný osúch a buď cucoriedkový, alebo slivkový osúch. S upratovaním pomáhajú aj deti, alebo „sklúdzame“ (to je Cajlanské nárečie) spolu s manzelom. Aj takto strávený čas spolu sa mi ráta.

Na čo sa v najbližšej dobe tešíte?

Chcela by som ísť k moru, ale neviem, ci sa mi to tento rok splní, ale pri predstave dovolenky ma obijime pocit šťastia. Samozrejme, že sa teším na všetky naše akcie, ktoré poriadame na Domčeku Celestín ako Majáles, Víno pod hviezdami, piknik, den otvorených vinohradov a vsetky tieto akcie s ktorými prídeme do kontaktu s nasimi zákazníkmi, s ktorymi sme sa uz velmi dlho nevideli.. 

Súčasná situácia u susedov ochromila celú spoločnosť. Čo je pre vás motiváciou v týchto náročných časoch?

Tažko hladať motivaciu, treba mysliet pozitivne a zotrvat v svojej praci, nepripustat si  celkovu situaciu, pretoze polnohospodarstvo je na slovensku na kolenach. Kym to ide, podme dalej, pracujme, zveladujme ako sa da. Praca slachti. Netreba sa uzatvarat a prilisne  sa bat, strach je nas nepriatel. Spotrebitelia, prosím kupujte „to naše slovenské“. Treba podporiť slovenských výrobcov.

vengova.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Chceli by ste niečo odkázať ľuďom čo vám dajú hlas, čitateľom Slovenky, rodine?

Veľmi si vazim kazdý hlas. Z nominacie si neskutočne tesim, prajem každej Slovenke zažiť ten kusok pocitu vynimocnosti, ktory vam navodi tato sutaž a program o ktorý sa stará p. Rehakova aj s tímom, aby nam navodili pocit vynimocnosti aj tym, ze nám organizuje rôzne podujatia, ktorých máme moznost sa zúčastnit. Rada by som odkázala vsetkym poľnohospodárom, že som na nich velmi hrdá (aj tým najmenším), ich práca je veľmi šlachetná, pretože vyrábajú potravu, ktorú človek potrebuje na prezitie. Je to jedna z najdôležitejších odvetví na svete. Trošku som smutná, že sa na význam poľnohospodárstva v našej krajine trosku zabudlo.. Takže držím palce vsetkým poľnohospodárom, zotrvajte prosim vo vašej krásnej práci, robite to dobre! Nevzdávajte to! Ste pre nás všetkých veľmi dôležitý!. „Srdcom poľnohospodár“.

Hlasujte za svoju favoritku a vyhrajte exkluzívny dovolenkový pobyt pre 2 osoby v Ománe od CK Hydrotour.

Hlasovanie je spustené na stránke https://www.slovenkaroka.sk/hlasovanie/

- - Inzercia - -