Dnes je pondelok, 24.január 2022, meniny má: Timotej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Rád si vymýšľa texty na javisku

apríl 27, 2013 - 12:55
Tenor, na ktorého je Slovensko patrične hrdé, chcel byť vždy operným spevákom. Toto predsavzatie mu vydržalo desiatky rokov, keď vystupoval po celom svete. Aktuálne bude pôsobiť ako riaditeľ Slovenského inštitútu v Ríme. Peter Dvorský pre STAR prezradil, ktoré opery by si chcel zaspievať, ale i to, ako „básni“ na javisku.
Foto: 

 

Slávny tenor Peter Dvorský si svoje prvé spevácke vystúpenie užil už ako štvorročný chlapec. „Bolo to u nás na dedine a môj otec ma postavil na javisko a povedal – zaspievaj. Musel som to dvakrát opakovať, ale nie pre to, že by to malo taký úspech, ale na prvýkrát ma podľa otca nebolo počuť,“ spomína si na interpretáciu skladby Na tej Detve. O dva roky neskôr počul v rádiu svetoznámeho operného speváka Beniamina Gigliho a ten je príčinou toho, že je dnes spevákom aj on.  No nielen opere sa Peter Dvorský venoval. „Veľmi rád som spieval aj populárne piesne, všetky hity slávnych spevákov som ovládal. Dokonca sme so starším bratom a kamarátmi založili skupinu a robili rozruch v dedine, no po roku to skončilo. Chlapci odišli na vojnu a ja do Bratislavy,“ spomína si na toto obdobie. Hoci sa aj po príchode do hlavného mesta chvíľu venoval spevu po internátnych kluboch, opera vyhrala. „Chodil som veľmi často do divadla a čoraz viac som túžil podobať sa tým spevákom, ktorých som tam videl,“ dodáva.
  
Nesplnené sny
Nielen obyčajní ľudia, ale i svetoznáme osobnosti majú svoje sny a túžby. Pre Petra Dvorského je to niekoľko postáv či javísk, ktoré sa mu už nesplnia. „Divadiel, kde som neúčinkoval, je určite dosť, no napriek tomu sa pre mňa nikdy nesplnil sen hosťovať v opere v Sydney. Viackrát ma síce pozvali, no vždy do toho niečo vošlo a musel som to odmietnuť, čo ma mrzí. No aj napriek tomu si myslím, že som účinkoval na všetkých, pre mňa dôležitých, scénach sveta,“ prezrádza. No viac ako „dosky čo znamenajú svet“, ho mrzia postavy, ktoré si už nezahrá. „Nikdy som nespieval na javisku postavu Josého v Carmen, po ktorej som vždy veľmi túžil. Nie však pre to, že by som na ňu hlasovo nemal, ale dôvodom bol čas a práca. Keď prišla ponuka, tak som spieval niekde inde podobne dobrú postavu a musel som to odmietnuť,“ vysvetľuje so smútkom v hlase. 
 
Viac sa dočítate v aktuálnom dvojčísle STARU!
 
Zdroj: STAR
Foto: archív, isifa
 

- - Inzercia - -