Dnes je pondelok, 24.január 2022, meniny má: Timotej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

ZOH 2022 by nás stáli 177 miliónov eur

február 26, 2014 - 16:22
U nás by sa mali v rámci ZOH Krakov 2022 konať len alpské lyžiarske disciplíny, a to v existujúcom lyžiarskom stredisku Jasná – Nízke Tatry v okrese Liptovský Mikuláš.
Foto: 
Príprava a organizovanie alpských lyžiarskych disciplín v stredisku Jasná v okrese Liptovský Mikuláš na zimných olympijských hrách 2022 by nás stáli 177 miliónov eur. Z toho 169 miliónov tvoria investičné výdavky, ktoré by mali ísť zo štátneho rozpočtu. Takmer osem miliónov eur sú prevádzkové náklady na zorganizovanie zjazdových súťaží. Výdavky, ktoré sa u nás predpokladajú pri organizovaní olympijských hier, sú rozpracované v materiáli s názvom Správa o stave prípravy kandidatúry mesta Krakov na organizovanie ZOH Krakov 2022 za spoluúčasti Slovenskej republiky. Materiál dnes schválila vláda. Zatiaľ nevedno, kde sa ZOH 2022 budú konať, v hre je šesť miest a jedným z nich je poľský Krakov.
 
Najväčšiu časť investičných výdavkov, a to 60 percent, by u nás tvorili výdavky na dopravnú infraštruktúru. Ide o náklady na rekonštrukcie a modernizáciu existujúcich ciest či výstavbu nových úsekov a parkovacích plôch. Prevádzková a organizačná infraštruktúra počíta hlavne s výdavkami na dobudovanie areálu malej olympijskej dediny v priestoroch Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši. Peniaze by išli aj do bezpečnostných opatrení - ochrany objektov, do kamerového systému a zdravotníckeho zabezpečenia. Liptovskú nemocnicu s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši bude potrebné dobudovať a modernizovať na požadované štandardy. Investičné výdavky by sa mali čerpať postupne, najväčší objem v rokoch 2018 - 2020. 
 
Najväčšiu položku v prevádzkovom rozpočte by mali tvoriť výdavky na ubytovanie a stravovanie účastníkov, ktoré zabezpečia v Akadémii ozbrojených síl. V prípade úspešnej kandidatúry by v ňom služby mali poskytovať približne 800 športovcom a členom realizačných tímov a 600 členom technického personálu. Uvažuje sa o 15 000 návštevníkov denne. Výdavky na bezpečnosť a zdravotnú službu sú druhou najväčšou položkou. Obsahujú najmä výdavky na personálne zabezpečenie bezpečnostnej a zdravotnej služby. "Dôležitou časťou rozpočtu budú výdavky na úpravu zjazdových tratí a ich príslušenstva, ktoré sa bude zabezpečovať permanentne 24 hodín," povedal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Sú tu aj výdavky na testovacie podujatia pred začiatkom hier. V rozpočte sa uvažuje aj o rezerve na nepredvídané výdavky vo výške päť percent prevádzkových výdavkov. 
 
U nás by sa mali v rámci ZOH Krakov 2022 konať len alpské lyžiarske disciplíny, a to v existujúcom lyžiarskom stredisku Jasná – Nízke Tatry v okrese Liptovský Mikuláš. Všetky ostatné disciplíny budú organizované na území Poľskej republiky, najmä v Krakove a Zakopanom. Poliaci pri príprave kandidatúry využili výnimku pre ZOH v Olympijskej charte, podľa ktorej sa môžu konať na území iného štátu len disciplíny, pre ktoré kandidát nemôže usporiadať súťaže v dostatočnej kvalite. Výber dejiska ZOH 2022 je rozdelený do dvoch fáz. V prvej na základe odporúčania pracovnej skupiny vyberie exekutíva Medzinárodného olympijského výboru finalistov zo šestice Krakov, Almaty, Peking, Ľvov, Oslo a Štokholm. Vybraní kandidáti sa potom budú na zasadnutí MOV 31. júla 2015 v Kuala Lumpure uchádzať o právo zorganizovať podujatie. Všetci šiesti ašpiranti musia do 14. marca 2014 doplniť svoje prihlášky o konkrétne projekty. 
 
Zdroj a foto: SITA

- - Inzercia - -